Aydınlatma ve Ampul Çeşitleri

Aydınlatma ve Ampul Çeşitleri

Her ampulün artıları ve eksileri vardır. Ampullerin doğru şekilde kullanılması için ampul çeşitleri ve çalışma fonksyonlarına daha yakından bakalım.

Her ampulün artıları ve eksileri vardır ve  ampuller  farklı alanlarda daha iyi çalışır. Ampullerin doğru şekilde kullanılması için  ampul çeşitleri ve çalışma fonksyonlarına daha yakından bakalım. 

Akkor 

Akkor, en yaygın kullanılan ampuldür ve genellikle fiyatı diğer ampüllere göre daha uygundur. Ampul çeşitleri içerisinde en çok bilinen ampuldur. Akkor ampuller sıcak bir ışığa sahiptir. Akkor ampuller genellikle 700 ila 1.000 saat arasında sürer ve bir dimmer ile kullanılabilir; Ancak, diğer seçenekler kadar verimli değiller. Akkor lambada sıcaklık ne kadar yüksek olursa ışık verimi de o ölçüde artarak doğal güneş ışığına yaklaşır. Fakat sıcaklık çok yüksek olursa lamba içindeki ısıtıcı tel buharlaşabilir. 

Halojen

Halojen ampuller akkor ampülün bir varyasyonudur. "Beyaz ışık" olarak bilinen doğal gün ışığına en yakın aydınlatmayı verirler. Halojen ışığı altında renkler daha keskin görünür. Akkor ampullerden biraz daha  iyi enerji verimi sağlar, ama daha pahalıdır. Ayrıca aydınlatma için daha yüksek sıcaklık ister. Çoğu zaman halojen ampuller kabin altı aydınlatma, sarkıt lambaları ve gömme teneke kutularda kullanılır. Halojen ampulü değiştirirken çıplak el kullanmayın. Bir insan elinden gelen en küçük yağ kalıntısı, ampul açıldığında, ampulün patlamasına neden olabilecek şekilde, ampulün çok çabuk ısındığı bir ortam yaratarak, ampul üzerinden akabilir.

Florasan

Tipik floresan düz ve soğuk bir ışık verir, genellikle mavimsi ve serttir. Gün ışığına eşittir ve dimere takılmaz. Piyasada çok sayıda floresan türü vardır. Genellikle daha fazla ışık üretirler ve akkordan daha uzun ömürlüdürler. Floresan ampuller bodrum veya tavan gibi büyük alanları aydınlatmak için kullanılır

Kompakt Floresan

Kompakt floresan ampuller (CFL olarak bilinir), akkor ampullerin harcadığı enerjinin dörtte birini tüketir ve 10 kat daha uzun ömürlüdür. Eski fluoresan ışıklardan farklı olarak, CFL'ler sessizdir, anında açılır ve daha sıcak tonları vardır. Tipik bir akkor ampulü kullanacağınız her yerde kullanılabilirler. CFL'ler eser miktarda civa içerir. Ampuller diğer ev eşyalarından çok daha az cıva içermesine rağmen, kırılmayı önlemek için dikkatli olunmalıdır. Ayrıca, CFL'ler yandığında, geri dönüştürülmelidir.

LED

"Işık yayan diyot" anlamına gelen LED, uzun ömürlü ve son derece enerji verimli bir aydınlatma teknolojisidir. İleride tüm ampüllerin yerini alması beklenen LED teknolojisi henüz diğer ampüllere oranla pahalıdır. Bu nedenle genel kullanım için uygunluğu tartışmalıdır. Geleneksel aydınlatma cihazlarının çok üstünde performans sağlar; yaklaşık 50.000 saat ömrü vardır. Ayrıca otomasyon uygulamaları ile uyumludur.